top of page
DSC04028-web_edited.jpg

Sítotisk

Naší vášní je grafika a milujeme veškeré rukodělné přesahy, které může přinést.

Sítotisk se od ostatních grafických technologií liší,  funguje na principu takzvaného průtisku. Znamená, že se vybraná barva protlačuje skrz tiskovou formu (síto). K protlačení barvy dochází ale pouze v místech s volnými otvory, prostor kolem nich je neprůchodný. Docílíme toho tak, že na síto naneseme fotosenzitivní emulzi, kterou  vytvrdíme osvitem. Na místech, která jsme proti osvícení zakryli, emulze neztvrdne, můžeme ji tedy posléze vymýt a vznikne nám požadované volné místo k protlačení barvy.

Tyto místa zakrýváme námi vytvořenou šablonou, kterou je vytištěný nebo ručně nakreslený motiv na pauzáku nebo folii.

Každá zvolená barva vyžaduje samostatné síto a samozřejmě i vlastní šablonu. 

Serigrafie

Umělecký sítotisk se nazývá serigrafie. Serigrafie je jedna z mála tradičních grafických technik, v předtiskové přípravě umožňující používat nové postupy a netradiční řešení. Propojuje tradiční technologii s novými médii, při přípravě šablony používá mimojiné i počítačové grafické programy. 

 

Chceme znovudokázat aktuálnost serigrafie a opodstatněnost této grafické techniky ve výtvarné práci. Naší ambicí je přinést techniku serigrafie zpět do uměleckého kontextu. Jelikož umělec není  – a ani nemusí být – tiskař, dílna BRNO TISKNE poskytuje umělcům adekvátní zázemí pro realizaci jejich serigrafie. 

Umělci nutně nemusí mít předchozí zkušenost s technikami sítotisku. Pomocí našich instruktáží jim bude umožněno kreativně využívat potenciál serigrafie a tím ji dále rozvíjet. 

unnamed (27).jpeg
My Approach
bottom of page